فرزکاری یکی از روش های ساخت قطعات صنعتی است که در آن از انواع تیغه فرز استفاده می شود. تیغه فرز ها با توجه به جنس، کاربرد و محل استفاده، انواعی دارند که مهندسین ساخت و تولید و تکنسین های صنعتی باید با آن ها آشنا باشند. اگر شما نیز در زمینه تولید قطعات صنعتی فعالیت می کنید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

تیغ فرز تراشکاری

تیغ فرز تراشکاری (milling cutter) چیست؟

تیغ فرز یکی از اجزای ضروری هر دستگاه فرز کاری است. همانطور که از نام آن پیداست، فرز، یک ابزار برشی است که مسئول بار برداری، برش، شکل دهی و زاویه دادن بر روی قطعه کار است.

 

تیغ فرز ها از نظر مواد ساخت شده به طور کلی به سه دسته تقسیم بندی میشوند:

 

  • فرز HSS (HIGH SPEED STEEL) که در فارسی به آن فولاد تند بر میگویند. از این نوع فولاد برای ساخت انواع ابزار های برشکاری از جمله مته، فرز انگشتی، حدیده، قلاویز، گردبر و… استفاده میشود. فولاد M2  که امروزه ابزار آلات HSS  از آن ساخته میشوند که مقاومت به سایش بالایی دارند.
  • فرزکبالت HSS-CO که فولاد تند بر کبالت دار نیز نامیده میشوند این فولاد مشابه به فولاد M2  می باشد و تفاوت آن این است که در آن 5 درصد عنصر کبالت اضافه میشود که به آن فولاد M35  و اگر 8 الی 10 درصد عنصر کبالت افزوده شود فولاد M42 نامیده میشود. عنصر کبالت باعث افزایش مقاومت به دما و افزایش سختی فولاد می باشد.
  • فرز SOLID CARBIDE و یا تیغ فرز تمام الماس که از تنگستن کارباید ساخته میشوند که سختی بالای دارد و میتواند فولاد های سخت ، فولاد های ضد زنگ و انواع آلیاژ های فولادی رو سوراخکاری نماید. همچنین به دلیل مقاومت گرمایی بالا اجازه سوراخکاری با سرعت بالا در هنگام استفاده می دهد.

انواع روکش های( پوشش) استفاده شده بر روی فرز ها

 

Titanium Nitride یا پوشش تیتانیوم نیترید (TIN): این پوشش نیز به طور معمول بر روی انواع ابزار ها از جمله تیغ فرز ها ها استفاده میشود که باعث افزایش طول عمر مته تا 4 برابر و همچنین افزایش سختی و در آخر باعث افزایش مقاومت به دما تا 600 درجه سانتی گراد می شود که رنگ این روکش طلایی می باشد و به فرز طلایی معروف می باشند.

 

Titanium Carbon Nitride یا پوشش تیتانیوم کربن نیترید (TICN): این پوشش نیز به طور معمول بر روی انواع ابزار ها از جمله فرز انگشتی ها استفاده میشود که باعث افزایش طول عمر مته تا 5 برابر و ضخامت این پوشش نیز 1 الی 4 میکرومتر می باشد و میزان تحمل دمای آن تا 400 درجه می باشد. مزیت آن نسب به روکش TIN این است که روکشش TICN قابلیت سورخکاری بهتر بر روی فولاد ، استیل و… می باشد.

 

Titanium Aluminum Nitride یا پوشش تیتانیوم نتیرید آلومینیوم (TIALN): این پوشش رو میتوانید بر روی ابزار ها ببینید که باعث افزایش طول عمر مته تا 10 برابر و همچنین افزایش سختی نسب به سه پوششی که در بالا معرفی شده اند و ضخامت این پوشش 1 الی 4 میکرومتر میباشد که قابلیت تحمل دما تا 800 درجه سانتی گراد را دارا می باشد.

 

جدول روکش فرز انگشتی

انواع تیغ فرز تراشکاری از نظر شکل ظاهری

هر یک از فرزهای تراشکاری بسته به نیاز مهندسین و قطعه کار با توجه به شکل و نوع عملکرد این ابزار باید انتخاب شوند. برای آشنایی با نوع این فرز های و نخوه عملکرد آنها لطفا با ما همراه شوید.

  • فرز انگشتی (End mill):

فرز انگشتی از کاربردی ترین و پر مصرف ترین فرز تراشکاری میباشد. این ابزار مزیتی که نسبت به مته دارد این است که علاوه بر سوراخکاری( هر چند خیلی کم) توانایی کف تراشی، بغل تراشی(دیواره تراشی)… میباشد. همنطور که در ابتدای این مقاله توضیح داده شد شما میتوانید جنس فرز End mill و روکش مربوطه را نسبت به نوع جنس قطعه کار خود انتخاب کنید و آن را از پترو ابزار خریداری نمایید.

این فرز تعداد پر های (Flute) متفاوتی دارند. همچنین در طول متفاوتی ارائه میشوند و نوع پرداخت این ابزار به دو صورت فرز خشن و ساده دسته بندی میشوند.

انواع فرز انگشتی
  • فرز سر کروی، فرز بالنوز و یا فرز سر R به انگلیسی( Ball nose end mill)

فرز های سرکروی یا فرز بالنورز به صورت یک نیمکره طراحی و ساخته می شوند. تفاوت فرز سر R با دسته قبلی این است که این مدل سطح مقطع قطعه کار به صورت نیم کره تحویل میدهد. شما میتوانید با توجه به نیاز خود قطر این ابزار و R مورد نظر خود را انتخاب کرده و از پترو ابزار با قیمتی بسیار مناسب خریداری کنید.

  • فرز تی, فرزT – به انگلیسی( T-slot or woodruff cutter)

از فرز تی برای ایجاد شکاف در قطعه کار استفاده میشود. فرزT همان طور که از اسمش مشخص است ظاهری تی (T) شکل دارد. برای انتخاب این فرز حتما به قطر و ضخامت مورد نیار برای ایجاد شکاف باید توجه کنید. فرزهای تی شکل به طور کلی دسته بندی میشوند. نوع اول فرزتی یکسره، نوع دوم سری تعویض شو دارند و نوع سوم هلدر های تی شکل اینسرت خور یا الماس تراشکاری خور هستند.

فرزT، فرز تی در انواع قطر ها و ضخامت ها

فرزفرم/ فرز فرم (Carbide Burrs)

از فرز فرم کارباید یا فرزفرم الماس برای شکل دهی ، براده برداری، زاویه دهی و صیقلی کردن قطعه کار استفاده میکنند. فرز فرم در دو نوع دنباله میله 3 میلیمتر و 6 میلیمتر ارائه میشود. فرزفرم از نظر نوع شیار در تیعه های خود بطور کلی به 3 دسته تقسیم بندی میشوند.

1-شیار یکطرفه (Single cut).2- شیار دو طرفه یا شیار شطرنجی( Double cut). 3- شیار باز (Alu cut) که مخصوص برای کار بر روی چوب وآلومینیوم است.

برای آشنایی و انتخاب راحت فرز فرم مورد نظر خود به جدول کد گذاری فرزفرم مراجعه کنید. برای خرید انواع فرز فرم در اینجا کلیک کنید.

انواع فرز فرم